AŞK VE SEKS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AŞK VE SEKS

AŞK VE SEKS FORUM

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sperm Hücresi Bulunmasa Da Çocuk Sahibi Olabilirsiniz

YazarMesaj
YÖNETİM
Admin
YÖNETİM

Sperm Hücresi Bulunmasa Da Çocuk Sahibi Olabilirsiniz Empty
MesajKonu: Sperm Hücresi Bulunmasa Da Çocuk Sahibi Olabilirsiniz   Sperm Hücresi Bulunmasa Da Çocuk Sahibi Olabilirsiniz Icon_minitimeC.tesi Kas. 07, 2009 6:33 pm

Sperm Hücresi Bulunmasa Da Çocuk Sahibi Olabilirsiniz Sperm1

Sekiz yıllık evliyim. Çocuğumuz olmadı, sorunun bende olduğu tespit edildi. Gittiğim üroloji uzmanı antidepresan kullanmamı önerdi ve bir iki gün içerisinde seksin 15-20 dakika boşalma zamanım oldu. Antidepresan kullanmaya devam edersem ne olur?

Sekiz yıllık evliyim çocuğum olmuyor

Soru: Sekiz yıllık evliyim. Çocuğumuz olmadı, sorunun bende olduğu tespit edildi. Hiç sperm hücresi görülemedi. Tüp bebek ya da başka bir yöntem var mı?

Cevap: Öncelikle iyi bir muayeneden geçmeli ve tanı belirlenmelidir. Eğer etkene yönelik tedavi şansı yoksa, o zaman Mikroskopik TESE ile Mikroenjeksiyon yöntemi denenebilir. Başarı şansı yüzde 40’lar civarındadır. Bu yöntem, ürolog, jinekolog ve embriologların ekip olarak, konuyla ilgili bir merkezde yapacakları bir işlemdir.

Erkeklerde çocuk sahibi olamamanın çeşitli nedenleri vardır. Hormonal etkenler, genellikle doğumsal veya genetik bazı hastalıklar nedeniyle hormonal yetersizliklerin oluşarak, sperm üretiminin düzeninin bozulmasıdır. Testise ait nedenler ise en sık görülenlerdir. Testisin torbalara zamanında (doğumda veya en geç 1 yaşın sonuna kadar) inememesi, geçirilmiş bazı sistemik hastalıkların testislerde küçülmeye yol açması, kemoterapiler, çocuklukta geçirilen bazı ameliyatlar veya komplikasyonları, varikosel...Testisten sonraki kanallarda görülebilecek (epididim) kanal tıkanıklıkları, kanalların anatomik yetersizliği veya yokluğu, ejakülatör kanal kistleri, idrar kanalı darlıkları, idrar deliği anomalileri, üretral enfeksiyonlar, cinsel fonksiyon yetersizliği.

Günümüzde sperm analizinde hiç sperm görülmeyen hastaların bile çocuk sahibi olma şansı vardır. Bu yöntem Mikroskopik TESE denilen, testisin içinde ameliyatla sperm hücrelerini mikroskopla araştırıp bulma yöntemidir. Başarı şansı bulunan ve böylece de Sizin gibi çocuk sahibi olamayacağını düşünen birçok erkeğe umut ışığı olan bir yöntemdir.
İlişki esnasında hemen boşalıyorum

Soru: Ben 42 yaşında, evli ve bir çocuk sahibi bir erkeğim. Birçok erkek gibi benim de erken boşalma sorunum var. Daha ön sevişme biter bitmez ya da ilişki esnasında hemen boşalıyor, eşime zevk veremiyorum. Gittiğim üroloji uzmanı antidepresan kullanmamı önerdi ve bir iki gün içerisinde seksin 15-20 dakika boşalma zamanım oldu. Birkaç kutu kullandım ama bana fazla kullanmamamı önerdiler. Uzun zaman geçti hala erken boşalma sorunum var. Arada bir tekrar antidepresan aldığım zaman boşalmam gecikiyor. Antidepresan kullanmaya devam edersem ne olur?

Cevap: Erken boşalma günümüzde nedeni hala tam olarak açıklanamayan bir durumdur. Son yıllarda organik bazı nedenlerin etkili olduğu düşünülmekle birlikte hala yaygın görüş psikolojik kaynaklı olduğudur. Bu nedenle de tedavide antidepresan ilaçlar kullanılabilir, yararı da görülebilir. Nitekim sizde işe yaramış. Bu ilaçların kullanımı depresyonu azaltmak amacıyla değil ejakülasyon(boşalma) fizyolojisini de etkilemeleri nedeniyledir. Ancak ben de size bu ilaçları uzun süreli kullanmamanızı öneriyorum. Çünkü uzun süre kullanıldığında bu kez de sertleşme sorununa neden olabilir. Önerim konuyla ilgili bir psikolog veya psikiyatrist desteğini de alabileceğinizdir.
http://askveseks.eniyiforum.org

Sperm Hücresi Bulunmasa Da Çocuk Sahibi Olabilirsiniz
1 sayfadaki 1 sayfası